התוצאות של נוקיה לרבעון הנוכחי ודעה אישית על עתיד החברה

יום חמישי, 16 ביולי 2009 0 תגובותנוקיה, יצרנית הטלפונים הגדולה בעולם פירסמה היום את התוצאות של החברה ברבעון השני של 2009, אני אסכם בפניכם את את כל הנקודות החשובות והמעניינות של הדוח וכמו כן אביע את דעתי האישית והבלתי מחייבת על עתידה של החברה.
  • הרווח הנקי של החברה הסתכם ב380 מליון אירו לעומת 1.1 מיליארד בתקופה המקבילה בשנה שעברה, מדובר בירידה של 66%!!! למרות הירידה החדה, האנליסטים חזו רווח של 316 מליון בלבד, ככה שאין כאן שום דבר מפתיע מדי.
  • נוקיה מכרה סך כולל של 103.2 מכשירים, ירידה של 15% לעומת התקופה המקבילה אשתקד אך עליה של 11% לעומת הרבעון הראשון של השנה.
  • נתח השוק של נוקיה נאמד ב38% לעומת 40% אחוז בתקופה המקבילה אשתקד ו37% ברבעון הראשון של השנה, הצפי הוא שמספרים אלו ישמרו עד לסוף השנה.
  • נוקיה שמרה על יציבות בנתח השוק של הסמארטפונים (41% זהה לתקופה המקבילה אשתקד) והראתה עליה של 2% לעומת הרבעון הראשון השנה שבו נתח השוק של החברה נאמד ב39% בלבד.
  • סך מכשירי סמארטפון שמכרה החברה ברבעון הנ"ל הוא 16.9 מליון מכשירים והחלוקה בין הסדרות היא: 4.6 מליון לסדרת N, עוד 4.7 מליון לסדרת E, עוד 7.6 מליון למכשירים ה"ממוספרים" כגון 5800, 6120 ועוד.
  • זו הפעם הראשונה שסדרת E עולה במכירות על סדרת N, המצב הזה נוצר כנראה בגלל כמות המכירות המצויינת של נוקיה 5800 שנוגס בסדרת הN.
  • נוקיה מכרו 3.7 מליון מכשירי 5800 וסך המכירות של המכשיר נאמדות ב6.8 מליון תוך קצת יותר מחצי שנה (המכשיר הושק בדצמבר 2008), מכאן יוצא שנמכרים כמליון מכשירי 5800 בחודש!
  • נוקיה E71 הגיע למספר מכובד אף הוא ועד עכשיו נמכרו 5 מליון מכשירי E71 תוך שנה!
  • בחודש יוני נמכרו 500 אלף מכשירי N97 שהוא למעשה ספינת הדגל של נוקיה, יש לזכור שאיפון 3GS מכר מליון יחידות בסוף השבוע הראשון להשקתו!
  • לפניכם טבלת מכירות מחולקת לפי אזורים:


דעתי האישית על הנתונים הללו ועל עתיד החברה:

הנתון הבולט ביותר לעין הוא כמובן הירידה של 66 אחוז ברווח הנקי של החברה, תשמעו, מי שקצת עוקב אחרי פרסומים לגבי מצבה של נוקיה לא הופתע מדי, כן יש מספר מדהים של שני שליש אבל כאמור הצפי היה עוד יותר גרוע והיו כאלה שצפו גם ירידה של 75%, קשה להמשיך ולקרוא את שאר הנתונים אחרי ה"בום" של ירידת הרווחיות אבל אם נתעמק קצת נוכל לראות שיפור או לפחות בלימה מסויימת בשאר הנתונים יחסית לאותה תקופה בשנה שעברה ובטח לעומת הרבעון הראשון של השנה שהיה אחד הכי גרועים שהחברה ראתה עד כה, אני מעריך שבהמשך השנה המספרים הללו לא יזוזו בהרבה, אולי באחוז שניים לכאן או לכאן אבל לא יותר.
נוקיה עושה נסיונות שונים להפוך את המגמה, חלקם לטווח הקצר וחלקם לטווח הארוך, חלקם מוצלחים יותר וחלקם פחות (חפשו ברשת סקירות של הN97) לדעתי נכון עושה נוקיה שמנסה להשתחל בכל הכח לשוק האמריקאי ואחת הדוגמאות הכי טובות לכך הוא שיתוף הפעולה החדש בין נוקיה וAT&T עם הנוקיה Surge, נוקיה ממש לא תהפוך לכוח מוביל בשוק האמריקאי אבל לדעתי נוקיה יכולה להצליח בצפון אמריקה יותר מ3.2% עלובים שבהם היא נמצאת עכשיו, מי שמכיר את השוק האמריקאי, יודע את כוחן של המפעילות הסלולריות ואני מקווה ששיתוף הפעולה שלה עם AT&T יהיה מוצלח ויניב שיתופי פעולה נוספים עם המפעילות האחרות.
עוד מהלך חשוב ולדעתי גם נכון שכמעט ולא הוזכר בכלי התקשורת הוא הרכישה של כל חטיבת Wireless של Nortel
על ידיה נוקיה, אני לא אתעמק יותר מדי בפרטים הקטנים אבל בגדול המהלך הזה יאפשר לנוקיה לחזק מאוד את עצמה בכל הקשור לרשתות CDMA ויותר חשוב בכל תחום הLTE.
הדעה הרווחת בקרב רוב אתרי הטכנולוגיה והבלוגרים היא שהמכשול הכי גדול של נוקיה בכל הקשור לסמארטפונים הוא הסימביאן, כמעט כל יום אנחנו שומעים עד כמה מערכת ההפעלה הסימביאנית היא משעממת, זקנה, לא יפה, לא אינטואיטיבית ועוד, אני חושב שהמערכת לא חפה מבעיות אבל במקום לקרוא לה זקנה הייתי קורא לה בוגרת ויציבה, אכן ללא חידושים מרעישים אבל מצד שני גם ללא חורים גדולים, את השינויים הגדולים אנחנו נוכל לראות רק בסימביאן 4 כשכל הפיתוח למערכת יתבסס על הQT וזה לא יקרה לפני סוף 2011, כאן נשאלת השאלה איפה יהיו כל המתחרות של נוקיה בשלב הזה והאם עוד פעם הן יעקפו אותה בסיבוב.
ואולי הפתרון יגיע בכלל מכיוון Maemo, רוב הפרשנים סבורים שסימביאן תהפוך בסופו של דבר למערכת הפעלה של הסדרות ה"בינוניות" של נוקיה, משהו בסגנון S40 היום וMaemo תשולב בכל מכשירי הHi-End של החברה.
אני לא יודע אם נוקיה תמצא את ה"תרופה" ואני לא בטוח ב100% שהיא יכולה למצוא אחת, מה שכן, אני מקווה זה שנוקיה תצליח לצאת מה"קיפאןן" שלה ולספק לנו, משתמשי הקצה, מוצרים פורצי דרך כפי שהיא עשתה בעבר.

כל הפרטים והמספרים הובאו מהפרסום הרשמי של נוקיה לכלי התקשורת ולבעלי המניות.

 

TwitThis

שווה קריאה חדש-הוט DiggIt! Del.icio.us Reddit Technorati Share/Save/Bookmark

הוסף רשומת תגובה

Blog Widget by LinkWithin
Grab this Widget ~ Techie Blogger