סיכום כנס המפתחים המקומי של נוקיה

יום חמישי, 3 בדצמבר 2009 0 תגובותכפי שפירסמתי בשבוע שעבר, אתמול נערך בת"א כנס המפתחים של נוקיה בשיתוף עם הנציגה הרשמית של החברה בישראל, חברת יורוקום.
לצערי, לא נכחתי בכנס בגלל התחייבויות קודמות בעבודה, למרות זאת, כבר הספקתי להתעדכן בכל מה שפיספסתי.
לפניכם כמה מחשבות אישיות על הכנס וכמובן הסיכום שלו:

אני אתחיל בתזמון של הכנס, שימו לב, הכנס נערך כמה ימים לפני השקת האייפון בשלושת הרשתות הסלולריות, האם מדובר במפגן כח מקומי? מהלך שיווקי שיזכיר לנו שנוקיה עדיין כאן? נסיון להסביר למפתחים המקומיים שכדאי יותר לפתח יישומים לפלטפורמת Ovi במקום לשווק אותם דרך הAppstore?
אני מניח שקצת מהכל, לנוקיה יש בארץ כ3 מליון מכשירים, החברות הסלולריות התחייבו למכור מליון אייפונים בשוק המקומי ב3 שנים, האם יורוקום רואה בכך איום? אני משוכנע שכן, גם אני הייתי מרגיש מאוים.
השוק המקומי רווי, אני לא רואה שום תסריט שבו השוק גודל בזמן הקרוב במליון מכשירים, המכירות של האייפון אמורות להיות על חשבון היצרניות האחרות וביניהן גם נוקיה, נוקיה לא מוכנה לוותר על השוק המקומי לטובת שחקן חדש ומנסה מהלכים שיזכירו לכולנו מי כאן בעצם בעלת הבית הוותיקה.
כשהחברות הסלולריות התחייבו לכמות מטורפת של אייפונים היה ברור לכולם שהן יעשו הכל כדי לעמוד בכמות הזאת ושאר היצרנים יצטרכו "להסתדר" איכשהו בכוחות עצמם ויורוקום היא הראשונה שהפנימה וערכה כנס די נוצץ כשהיא מציגה שחקני חיזוק בדמותם של בכירי נוקיה מעבר לים.
נוקיה, בשיתוף עם יורוקום מבינות היטב את המצב וזו בדיוק הסיבה שהן ערכו את הכנס בדיוק בתזמון הזה, האם המהלך הזה יעזור? במידה מסויימת הוא אמור, כל הבלוגוספרה הטכנולוגית המקומית התעסקה בכנס, לפחות מבחינה שיווקית הכנס עשה את שלו. מה שנותר לראות עכשיו הוא האם נוקיה יכולה להשפיעו איכשהו על המהלכים של החברות הסלולריות ולהזכיר להן שגם לנוקיה יש עדיין מה למכור, בעיקר בזכות האמינות של השם.
תראו, כל מה שכתבתי כאן, הן מחשבות אישיות שלי שמבוססות על הראיה האישית שלי של השוק הסלולרי המקומי, יכול להיות שאני טועה ובכלל מדובר בצירוף מקרים בסמיכות התאריכים, אני מקווה שלא כך הדבר ואכן יש קשר ישיר בין הארוע של נוקיה להשקה של האייפון, אם לא אז כנראה בנוקיה עדיין לא הבינו לאן נושבת הרוח.

לאחר ההקדמה הדי ארוכה אפשר לעבור לכנס עצמו:
אני לא רוצה להרחיב במילים, אני אתן לכם את נקודות המפתח ואשלח אתכם לקרוא את השאר באתר גאדג'טים מקומי מוערך.
בגדול, הכנס התחלק ל2 חלקים עיקריים, בחלק הראשון, דיברו בעיקר על פלטפורמת Ovi, נתונים סטטיסטיים יבשים, כמות מכירות, מה הם היתרונות בפיתוח לOvi ולמה כדאי למפתחים מקומיים להמר בגדול על הOvi.
החלק השני הוקדש לכלי הפיתוח (SDK) כולל הדגמות חיות של בניית ווידג'טים ועוד, בנוסף, דיברו לא מעט על הQt, אותה פלטפורמה גמישה שתאפשר למפתחים לפתח יישומים ב"מקביל" גם לSymbian וגם לMaemo.
החברה של נוקיה לא שכחו גם את Web Run Time המשמש את המפתחים לפיתוח ווידג'טים שונים שיאפשרו למשתמשים גישה קלה יותר למידע בלי לעזוב את המסך הראשי, בדיוק כפי שקורא היום עם הN97 והN97 mini וימשיך לקרות גם בדגמים הבאים של נוקיה.
בארוע השתתפו גם חברות פיתוח ופרסום מקומיות, חברת EyeSight המפתחת יישומים הניתנים לשליטה על ידי תנועות מול המצלמה של המכשיר וחברת Inner-active שמתמחה בהטמעת פרסומות ביישומים סלולריים.

נוקיה גם הביאה איתה קצת "בשר" בדמותם של הBooklet 3G, הE72 והN900, למשתתפים ניתנה האפשרות לשחק קצת עם ה"צעצועים" החדשים.

דבר אחרון שכמעט שכחתי, כנראה זה די אופנתי בזמן האחרון להצהיר שנוקיה לא מתכוונת לנטוש את סימביאן וגם הבמה המקומית נוצלה כמה פעמים על מנת להזכיר לנו שנוקיה לא מתכוונת לנטוש את סימביאן.

כפי שכבר אמרתי, אתם מוזמנים לקרוא את הסיכום המלא של הכנס ולראות תמונות נוספות באתר TGspot.

 

TwitThis

שווה קריאה חדש-הוט DiggIt! Del.icio.us Reddit Technorati Share/Save/Bookmark

הוסף רשומת תגובה

Blog Widget by LinkWithin
Grab this Widget ~ Techie Blogger