מאמר מערכת - הגודל כן קובע!

יום שבת, 30 בינואר 2010 6 תגובות


נתחיל בעובדות - נוקיה היא חברת המכשירים הניידים הגדולה ביותר בעולם, נקודה.

רבים מכם ודאי שואלים את עצמם, מה הבחור רוצה מאיתנו בבוקר יום שבת? כולנו יודעים שנוקיה היא הכי גדולה בעולם. אז זהו, כנראה שלא כולנו, יש לפחות אדם אחד שחושב אחרת, מי הוא אותו אדם? מדובר כמובן באיש לא צעיר וחביב שעונה לשם-Steve Jobs, כן אני אכן מדבר על המנכל של אפל.
רק השבוע, במעמד השקת הiPad, הציג ג'ובס מול כל העולם את הנתון המעניין שאפל היא חברת המכשירים הניידים הגדולה ביותר בעולם.

ההכרזה של ג'ובס הרימה הרבה מאוד גבות ברחבי העולם, גם את שלי, השאלה הראשונה שעברה בראש הייתה - היתכן? הכיצד?
מאחורי הצהרה כה גדולה חייב להיות בסיס כלשהו, אחרי חיפושים לא רבים, מצאתי את אותו הבסיס, סטיב ג'ובס התבסס על הרווח הכולל של החברה, הבעיה היא, שהוא הכליל בקטגוריה של הנמכשירים הניידים (mobile devices) למעשה את כל המוצרים של אפל, כולל אייפודים וכולל מחשבים ניידים.
זה רק אני, או שכולם עד עכשיו התייחסו לMobile Devices בתור טלפונים סלולריים, סמארטפונים או מכשירים ניידים קטנים בעלי יכולת ביצוע שיחות? כנראה לא כולם, שוב, גם כאן, סטיב ג'ובס חשב אחרת ומהיום מחשב נייד הוא Mobile Device.

אם נתעמק עוד יותר במספרים, נוכל לראות שנוקיה מכרה ברבעון האחרון של 2009, 126.9 מליון מכשירים סלולריים, לעומתה, אפל מכרה8.7 מליון אייפונים, אנשים יגידו שגם ההשוואה הזאת לא כל כך הוגנת כי האייפון הוא בכל זאת סמארטפון, צודקים, בו נשווה רק את סגמנט הסמארטפונים: נוקיה מכרה 20.8 סמארטפונים ברבעון הנ"ל ואפל מכרה עדיין 8.7 מליון סמארטפונים.
1:0 לנוקיה.

נמשיך לדבר קצת על המספרים, הרווח הכולל של אפל ממכירת אייפונים בלבד ברבעון הזה הסתכם ב5.6 מליארד דולר, לעומתה, הרווח הכולל של נוקיה מהמכשירים הסלולריים הסתכם ב11.4 מליארד דולר.
2:0 לנוקיה.

אתם יודעים מה, גם אם נסתכל על הרווח הכולל של אפל ממכירות (כולל המקינטושים) ועל הרווח של נוקיה (כולל Nokia-Siemens) נגלה שהרווח של נוקיה גדול יותר.
3:0 לנוקיה.

אם נעזוב לרגע את עניין הרווח ונסתכל על נתח השוק של החברות, הפער לטובת נוקיה יגדל בהרבה, בכל זאת מדובר בחברה עם נתח שוק של כ40% הן בסגמנת הכללי והן בסגמנט הסמארטפונים.
4:0 לנוקיה

מה שסטיב ג'ובס ניסה לעשות עם אותה הכרזה זה טישטוש גבולות בהגדרה של Mobile Devices, אז ניסה, הוא כנראה חשב שלא נשים לב, אז חשב, אם תפתחו כל אתר אינטרנט כלכלי או טכנולוגי תוכלו להבין בקלות שסטיב ג'ובס לא הצליח.
למה הוא ניסה זאת? התשובה לכך היא די פשוטה - הגודל כן קובע! אין שום חברה עסקית בעולם שלא מתייחסת לגודל שלה, במיוחד כשמדובר בשתי ענקיות כאלה, קשה מאוד לכבוש את הפסגה, במיוחד בשוק כל כך תחרותי, לשמור על הפסגה זה עוד יותר קשה ולמרות ההצהרה היומרנית של סטיב, נוקיה עדיין שומרת עליה.

 

TwitThis

שווה קריאה חדש-הוט DiggIt! Del.icio.us Reddit Technorati Share/Save/Bookmark

6 תגובות: ל “ מאמר מערכת - הגודל כן קובע! בינתיים...

 • אנונימי 30 בינואר 2010 בשעה 12:17
   

  הלוואי ותוכל לעדכן את הכתבים הטיפשים של "וואלה" ו-YNET, שיתאפסו קצת ויפסיקו לסקר בחוסר אובייקטיביות כל פיפס טיפשי של אפל.
  לא יזיק להם עדכון מציאות.

 • Slavik 30 בינואר 2010 בשעה 14:34
   

  תראה, אפל היא אכן החברה הטובה בעולם בדבר אחד - הבאזז התקשורתי, אף אחד לא יוכל לקחת את זה לג'ובס.
  לא צריך להתרגש יותר מדי מהסיקור התקשורתי של אפל.

 • אנונימי 30 בינואר 2010 בשעה 19:37
   

  מאמר מעולהההה

 • גל 30 בינואר 2010 בשעה 20:25
   

  גם אני מאוד אהבתי

 • אנונימי 31 בינואר 2010 בשעה 18:57
   

  מאמר מצויין,
  חברת אפל הופכת להיות שנואה עלי במיוחד לאחרונה.
  אני מאד מרוצה מהנוקיה שלי - E71 וגם אחרי ששיחקתי קצת עם האיפון לא שיניתי את דעתי.
  האיפון הוא צעצוע לילדים, גראפיקה יפה ולא הרבה מעבר לזה.

 • Slavik 1 בפברואר 2010 בשעה 0:11
   

  העלילות של סטיב ממשיכות, היום בכנס פנים חברתי של אפל, ג'ובס אמר שהמוטו של גוגל "לא להרע" (Do No Evil) זה בולשיט, "גוגל הייתה מאוד רוצה להרוג את האיפון, אבל לא ניתן לזה לקרות", אמר ג'ובס.
  הבחור הרחיק עוד קצת וקרה לחברת Adobe (המפתחת של Flash), חבורה של עצלנים.
  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000535118&fid=594

  תגידו אין איזו מיטה פנויה ליד גומא אגייר באברבנל?

הוסף רשומת תגובה

Blog Widget by LinkWithin
Grab this Widget ~ Techie Blogger